Путеви, електрификација, пошта – телефон, превоз, водоснабдевање, становање, канализација, екологија, уређење гробља, чишћење смећа … су основни елементи за основна сазнања о комуналном развоју села. Шумадијска села попут Борка, су полуразуђеног типа са великом територијом па имају неекономичан комунални систем. И поред те чињенице средствима буџета, самодоприноса, добровољних прилога и личним радом мештана комунални развој села је уравнотежен.
Електрификација
Петролејке у кућама су замењене електричним осветљењем 1959 године организованом друштвеном акцијом сељана. Исте године купљен је први ТВ апарат и успостављено колективно гледање програма у Дому културе. Домаћинства купују радија, штедњаке, пегле, фрижидере. Гласове сеоских музичара замењују гласови са грамофонских плоча. Крајем осамдесетих дрвене бандере се замењују бетонским а постепено уводи свуда улично светло углавном средствима грађана.
Путеви – саобраћај
Путна мрежа села изузетно је распрострањена. Борак је макадамским путем повезан са административним центром општине 1967 када је прорадио и први аутобус за превоз путника за Београд. Асфалтним путевима село је повезано са Баћевцем, Бождаревцем, Колибарским Лесковцем и Шиљаковцем. Не постоји асфалтна ни макадамска веза са суседним селима Бељина, Врбовно, а са Арнајевом ни некадашњи колски пут више није у употреби. Пре свега личним средствима грађана је асфалтирана већина улица, а споредним ливадским путевима се посвећује пажња у складу са могућностима.
На западној граници села се протеже модерна Ибарска магистрала а на источном делу деоница пруге Београд – Бар, која је на релацији Београд – Вреоци пуштена у саобраћај 1959 године. У Борку се налази теретна и путничка железничка станица са добрим приступом. Иако је железничка станица удаљена од главнине села користи се јефтинији превоз возом за Београд. Аутобусима „Ласте“ превезе се највећи број путника за Београд, а ђаци до школе у Барајеву и Београду.
Трг палих боца у центру села и 23 улице у Борку су добили име 1983 године одлуком Скупштине општине Барајево на предлог Савета месне заједнице. Улице су назване по познатим личностима из српске историје (ул. Симе Марковића, Карађорђева, Васе Чарапића и Чамџијина), географским појмовима (ул. Космајска, Шумадијска, Срећковачка, Солунска и Ибарски пут), погинулим борцима НОР-а (ул. Владимира Чамџића – Ваве, Николе Минића, Миливоја Косанића, Чедомира Нинковића, Милисава Богдановића, Чедомира Николића – Гајиног), стрељаних родољуба (ул. Костадина Богдановића, Милорада Пантелића, Милорада Поповића, Милића Маријанчевића), војних јединица (ул. Шесте личке и Војвођанске бригаде) и омладинске организације (ул. Скојевска).
Водоснабдевање
Вековима су мештани користили воду из сеоских извора за пиће и техничку употребу. Уређењем из средстава војске извори Плочник и Црквенац постале су јавне чесме. У центру села је изграђена још једна јавна чесма која се напаја градском водом. Иначе, Борак има више од 20 извора, а најпознатији извори у селу су Врбица, Косинац, Рибаковац, Брестовац и Срећковац.
Копањем бунара домаћинства обезбеђују веће залихе воде. Употребом хидрофора, воде из бунара се уводе у куће. Пројекат водоснабдевања градском водом урађен је почетком деведесетих година. Примарни и секундарни водови са базеном на Вису су рађени више година, па су се од 2006. године стекли потпуни услови да свако домаћинство користи градску воду. Већина становништва је у складу са финансијским могућностима искористила ту могућност. Препројектовањем водоводне мреже Борка омогућено је да градску воду користи један део становника Лесковца.
Становање
Од вајкада за подизање кућа за становање се бирало место а да не буде подводно и да је изложено сунцу. Тада су грађене земунице и колибе, а касније једноделне куће са огњиштем у средини саграђене од брвана и чатме.
Крајем 19.века су претежно грађене чатмаре и брвнаре моравског и старовлашког типа, а касније у наредном веку највише је грађена шумадијска дводелна кућа на четири воде. Куће су увек биле одраз имовног стања власника.
Данас у Борку има изграђено преко 400 једноспратних и двоспратних кућа са уобичајеним распоредом који се састоји од соба за спавање, кухиње, купатила, оставе, ходника, а по могућству и подрума. Сеоска домаћинства уобичајено је да имају поред куће у дворишту, кош, шталу, а некад су имале амбар, млекар, вајат и сушницу.
Пошта – телефон
Одлуком тек формираног Синода српског у Борку 1805 године на првој седници, одлучено је да се у Србији оформи први систем пошта Србије. Исте године на Велику Госпојину први коњаници – поштари су из куће Миловановића, која и данас постоји, однели писмо Синода нахијским старешинама. Поводом обележавања 200.-годишњице утемељења прве српске Владе означена је печатом поште Великог Борка посебна поштанска маркица.
Борчани су дуго пошту добијали из пошта Умке, Степојевца, касније из Бељине а данас имају своју пошту са поштанским бројем 11462 и телефонском централом. Зграда поште је изграђена и стављена у функцију 1986. године. Средином осамдесетих грађани су предфинансирањем убрзали добијање телефонских прикључака.
Мобилна телефонија и кабловски оператери су селу побољшали систем веза и информисања грађана.
Екологија и гробља
Пројекат канализације још не постоји. Урађен је општинским планом пројекат централног канализационог колектора који се завршава постројењем на ушћу Барајевице у Бељаницу у Борку. Отпадне воде се данас скупљају у септичким јамама које се по нужди празне.
Некада велика ђубриште нестају изношењем смећа у организацији ЈКП „10. октобар“.
Село има два гробља. Једно се налази у Доњој мали на локалитету Златара, а друго у Горњој мали у потесу Горњих ливада. Парцелисање гробља није урађено. На Горњомалском гробљу је легатом породице Златомира Милановића урађена капела која се повремено користи.